Search

Manipulujeme…?

Nedávno jsem jedné své kamarádce vyprávěla příběh. Byla to komunikace s jedním mužem, komunikace, která začala stížností a skončila potěšením na obou stranách.

A kamarádka mi nakonec říká: „Ale Tys ho manipulovala, počechrala jsi mu ego…“ Celkem mě to zarazilo, protože já si to nemyslela, ale to neznamená, že v jejích očích nemusela mít pravdu.

Pak jsem na to zapomněla a po týdnu jsem navštívila jednoho potenciálního klienta. Obchodní schůzku dělám jako všichni obchodníci, používám podobné věci, které člověk slyší na každém školení. A ten klient mi najednou říká: „To jsem rád, že nepřišel obchodník, ale Vy. Vy nepoužíváte ty obchodní praktiky.“ Popravdě až se mě dotkl, já jsem přece obchodník a používám je!

A tak jsem zjistila, že vlastně manipuluji pořád, 99 % svého času. 🙂 A je to pravda. Kdyby mě někdo sledoval, může to tak říct. Ale jak to, že to tak nevnímal ten pán se stížností nebo daný potenciální klient?

Možná proto, že já v hlavě neměla, že je chci „dostat“. Neměla jsem tam, že musím situaci zvládnout tak nebo onak. Já v té situaci jednoduše byla a chtěla jsem, aby druhému se mnou bylo dobře a fajn. Já si moc přála, aby se ten pán zasmál. Já chtěla, aby se i ten klient zasmál. Klidně i mně. 🙂

A tak přemýšlím, vlastně dva lidé mohou mít v komunikaci stejný cíl, ale úplně jiné účely. A ty účely mění proces…pocity…

 

Irena Vrbová

 

 

Sdílejte

Další příspěvky

V čem je ten problém?

„Já nechápu, v čem pořád vidíš problém,“ přišlo mi do zprávy tři dny před jedním velkým setkáním, které jsem pomáhala organizovat.

Životní kyvadlo

Dnes mám takový zařizovací den. Ráno rychle do Kauflandu pro Ferdu, kterého hodím večer na znak. Tak říkám procesu v

,,Zůstaň zlatej“

Citát patřící čtrnáctiletému chlapci jménem Ponyboy z knihy The outsiders(1970). Ponyboy se dá popsat hodně způsoby. Chlapec, co vyrůstá bez rodičů,