Search

Výborně, tak jsme domluveni… Od prvního nastupujete…

To jsou slova, která mohou vyvolat v první chvíli obrovskou úlevu. Na obou stranách. U šéfa tím, že konečně našel někoho, kdo mu pomůže s tou ohromnou horou úkolů, které se na něj každý den valí. U nového zaměstnance především tehdy, pokud o danou práci hodně stál a chtěl udělat dobrý dojem.

Jenže podpisem smlouvy by to pro šéfa skončit rozhodně nemělo. To, jestli začne nováček ve firmě podávat co nejdřív kvalitní výkon, nebo se v nové firmě, „hozen do vody“, utopí, záleží právě na prvních týdnech a měsících po nástupu. Ani velmi schopný člověk při nejlepší vůli prostě do hlavy svému šéfovi nevidí a orientovat se v nové firmě pro něj nemusí být jednoduché. Pokud už někdy podobnou nebo stejnou práci dělal a bude samostatný, což se neděje vždy, tak si „přinese“ systém práce z předchozího zaměstnání. To ale vůbec nemusí znamenat, že je to ten nejvhodnější systém zrovna pro Vás a Vaši firmu. Pokud je to pro něj úplně neznámá pozice, tak orientace v ní, bez řízené pomoci, může být frustrující pro něj i pro Vás a může skončit velkým rozčarováním na obou stranách.

Šéf by si měl před nástupem nového člověka odpovědět na následující otázky:

1)      Co všechno ho musíme naučit?

2)     Kdy se to bude učit a do kdy to bude umět?

3)     Jak nejlépe ho to naučíme?

4)     Kdo ho to naučí?

5)     Kdy a jak budu ověřovat, že to umí?

6)     Jak zajistím, aby po zaškolení svoji práci ještě zdokonalil?

A následně vypracovat jasný postup zaškolení. To neznamená, že všechny tyto body musí šéf při zaškolení zajistit v rámci firmy sám. Ale je dobré, když je nad všemi body v rámci zaškolení kontrola.

Výrazně se tak zvýší šance, že mu z dlouhodobého hlediska nový pracovník opravdu přinese kýženou pomoc a úsporu času :o).

 

Šárka Sonnková

 

Sdílejte

Další příspěvky

V čem je ten problém?

„Já nechápu, v čem pořád vidíš problém,“ přišlo mi do zprávy tři dny před jedním velkým setkáním, které jsem pomáhala organizovat.

Životní kyvadlo

Dnes mám takový zařizovací den. Ráno rychle do Kauflandu pro Ferdu, kterého hodím večer na znak. Tak říkám procesu v

,,Zůstaň zlatej“

Citát patřící čtrnáctiletému chlapci jménem Ponyboy z knihy The outsiders(1970). Ponyboy se dá popsat hodně způsoby. Chlapec, co vyrůstá bez rodičů,